Pms i sistemska kandida
PMS ili Pre Menstrualni Sindrom je stanje koje zagorčava život mnogim ženama i vezano je za mesečni ciklus, odnosno lutealnu fazu ciklusa, period od ovulacije pa do sledećeg ciklusa. Obično se javlja nekoliko dana pre menstruacije, ali može trajati i znatno duže i po dve nedelje. PMS od dve nedelje plus nedelju dana ciklusa, vreme kada se muževi sklanjaju da ne navuku gnev svojih žena na sebe i razumljivo je zašto se žene s ovim problemom osećaju kao da ih je “bog kaznio. ” A verovatno ni njihovim ukućanima nije jednostavno.
Koji su to simptomi koji žene u PMS-u često čine mizernom:
- Nagle i česte promene raspoloženja, plačljivost, bes, depresija
- Anksioznost, uznemirenost
- Nesanica
- Zamor, bezvoljnost
- Nadutost abdominalana
- Glavobolja
- Osetljive ili bolne grudi
- Akne
- Zadržavanje vode, otečenost, podbulost
- Pojačan apetit, žudnja za slatkišima i testeninama
Razlozi za PMS mogu biti brojni, ovo su neki od njih:
- Stres
- Genetska predispozicija
- Hormonski disbalans, nedostatak progesterona
- Godine života
- Nepravilna ishrana, ishrana bogata slatkišima i testeninama
- Konzumiranje alkohola, pušenje
- Nedovoljna fizička aktivnost
- Generalno zdravstveno stanje, problemi s štitnom žlezdom, depresija…
Jedan od čestih razloga PMS-a jeste i sistemska kandida. Sve više je naučnih radova koji na ovo upozoravaju. Kandida je gljivica koja u normalnim okolnostima naseljava naš organizam i u crevima čini oko 25% sveukupne crevne flore. Ona je pod kontrolom zahvaljujući našim prijateljskim bakterijama koje čine onih preostalih 75% crevne flore i koje nas štite od širenja kandide i upada drugih neprijateljskih bakterija i virusa. Međutim, pod određenim okolnostima, kandida se proširi iz crevne, usne i vaginalne sluzokože i u druge delove organizma, naseljavajući i druge organe, postajući sistemska kandida. Razlozi za ovo su različiti, ali su najčešći česta upotreba antibiotika i nekih lekova koji ubijaju prijateljske bakterije i omogućavaju širenje kandide, zatim stres i ishrana bogata slatkišima i ugljenim hidratima kojima se kandida hrani, upotreba kontraceptivnih hormona, česte vaginalne gljivične infekcije.
Smatra se da kandida izaziva autoimunu reakciju na ženske hormone, naročito estrogen.
Ako sumnjate da bi ovo mogao biti vas slučaj i da je vaš PMS u vezi sa kandidom, pokušajte da eliminišete iz svoje ishrane namirnice koje pomažu rast gljivica. Najbolje je početi anti-kandida dijete na početku novog ciklusa.
Poboljšanje, smanjenje inteziteta simptoma PMS ili nestanak istih potvrdiće vezu između premenstrualnih tegoba i kandide.
Iz ishrane treba izbaciti sve što podstiče njen rast (kandida se hrani šećerima i prostim ugljenim hidratima kao što su slatkiši, hleb, testenine, peciva) :
- Sav šecer i slatkiše
- Testenine, hleb, naročito od belog, pšeničnog brašna, sve musli i cornflake pahuljice.
- Sireve, narocito one”buđave” koji i sami nastaju fermentiranjem uz pomoć gljivica
- Sirće
- Sve voćne sokove, gazirane napitke,
- Alkohol, naročito vino i pivo koji sadrže gljivice u sebi
- Suvo voce koje često sadrži gljivice plus šećer
- Voće kao banane, pomorandže i ostalo voće sa visokim sadržajem šećera
- Proizvode koji sadrze kvasac. Kvasac je i sam gljivica i pomaže rast kandide.
- Krompir i beli pirinač, prost ugljeni hidrat koji hrani kandidu.
Dobro, pitate se vi, a šta da jedem kad je sve na zabranjenoj listi?
Pa, sve ostalo! A to “ostalo” i nije mali izbor, pogotovo ako se uzme u obzir da su to najzdravije namirnice koje podržavaju zdravlje i život.
To su:
- Povrće – što više u presnom stanju, sveže, organsko, po mogućstvu što više zeleno ili lisnato zeleno ( spanać, blitva, raštan, kupus, brokoli)
- Meso – riba, ćureće i pileće. Crveno meso uzrokuje promenu PH vrednosti u kiselo što pogoduje razvoju gljivica
- Fermentisani mlečni proizvodi – jogurt, kefir, kiselo mleko. Sadrze u sebi probiotik, prijateljsku bakteriju koja pomaze u borbi protiv kandide.
- Maslinovo, laneno, konopljino ulje. Sadrže esencijalne masne kiseline, kao što su omega 3, 6 i 9 koje su važne u imunom odgovoru i jačanju imuniteta.
- Koštunjave plodove, semenke – bademi, orasi, susam, seme bundeve, seme suncokreta. Sadrže proteine i esencijalne masne kiseline, koje kandida ne može da konzumira, a koji su važni u podizanju imuniteta.
- Voće je najbolje smanjiti u ovom periodu, zbog sadržaja šećera. Izbor bi bio voće koje ima manji procenat šećera kao što su bobičavo voće: borovnice, kupine, maline, aronija.
- Fermentirano povrće, kao npr. naš kiseli kupus, koji sadrži u jednoj porciji toliko probiotskih bakterija koliko i cela bočica probiotik kapsula. Zapamtite da su probiotske bakterije naši saveznici u borbi protiv gljivica.
Treba imati u vidu da žene koje su fizički aktivne mnogo ređe pate od PMS-a i drugih tegoba zbog blagotvornog dejstva vežbanja na organizam. Od pojačane cirkulacije, oksigenacije tkiva, redukcije stresa, jačanja kostiju…pa do zadovoljstva svojom linijom i zategnutim mišićima. Kandida je anaerobni organizam, ne koristi kiseonik u svom metabolizmu, zato pojačana oksigenacija tkiva kod fizičke aktivnosti doprinosi njenom eliminisanju, dok smanjeno dovođenje kiseonika u organizam kod fizičke ne aktivnosti, pak pogoduje njenom razmnožavanju.
Neki od suplemenata koji mogu pomoći u borbi protiv kandide su probiotik kapsule, ulje divljeg origana kao prirodni antifungal, dobri stari beli luk koji ubija gljivice. Važno je imati i uredno pražnjenje creva, da bi se eliminisala kandida iz organizma. Naravno zato je važno piti i dovoljno vode u toku dana i stalno hidrirati organizam.
Ako vam sve ovo izgleda kao preteški zadatak, počnite postepeno izbacivanjem slatkiša i testenine npr. za početak. Što se budete bolje osećali, to ćete imati i više inspiracije da korigujete svoj način ishrane i života.
Na kraju, i PMS i kandida su samo signali upozorenja da nešto ne radite kako treba. Gledajte to s pozitivne tačke, vaše tegobe nisu kazna i mogu vam poslužiti kao katalizator za poboljšanje zdravlja.
Piše: Dr Snežana Tomić
Izvor: www.medicalcg.me