Sezona prehlada i Homeopatija
Dolazak zime za neke od nas nosi sa sobom zebnju ne samo zbog hladnoće već i zbog pojave nazeba i gripa karakterističnog za ovo doba godine.
Simptomi uključuju: glavobolju, kašalj, curenje iz nosa, kijanje, bol u grlu, osećaj slabosti i lomnosti u mišićima i kostima, povišenu temperaturu.
Veoma često antibiotici nisu pravo terapijsko rešenje, jer je najveći broj nazeba izazvan virusima na koje antibiotici ne deluju. Prepisivanje antibiotika u ovom slučaju ima za cilj tretiranje eventualne bakterijske super infekcije, tj. infekcije bakterijama koja se nadovezuje na virusnu.
Ovo su neki od saveta koje mozete primeniti u prevenciji i tretiranju nazeba prirodnim putem. Ono što mozete da učinite je da eliminišete iz svoje ishrane hranu koja slabi imuni sistem. Za vreme prehlade, izbacite iz ishrane mleko i mlečne proizvode kao i proizvode od belog brašna. Ove namirnice uzrokuju povećano stvaranje sluzi u organima za disanje, a sluz hrani bakterije i viruse i pomaže u njihovom razmnožavanju. Suzdržavajte se od slatkiša i šecera jer studije pokazuju da konzumiranje sto grama šecera u jednoj porciji, prepolovi broj imunih ćelija za samo dva sata po unošenju u organizam ( 100g šecera uništi pedeset posto neutrofila dva sata po konzumiranju ).
Ako imate ovo u vidu, biće vam jasnije zašto se prehlade često dešavaju nakon rođendana i slavlja kada se ova hrana više konzumira i tako slabi imuni sistem. A jasno je i da sve dok konzumirate ove namirnice, prehlade će se vraćati nesmanjenom žestinom i pored česte upotrebe antibiotika.
Odgovornost za prehlade ne leži u virusima već u nama. Virusi i bakterije stupaju na scenu samo onda kada je imuni sistem kompromitovan nepravilnom ishranom, zamorom, stresom, negativnim emocijama.
Za vreme prehlade, ishrana treba da bude lagana, da se odbrambeni sistem ne bi opterećivao jurenjem i uništavanjem alergena i toksina iz hrane već koncentrisao na napadače organizma. Imuni sistem ima istu funkciju kao i vojska koja se brani od neprijatelja. Ako je vojska napadnuta s više strana istovremeno, moraće da se bori na više frontova i tako neujedinjena ima manje šanse za odbranu. Pileća supa je jelo koje se tradicionalno preporučuje kod nazeba i gripa. Sada mame i bake imaju i naučno objašnjenje za njenu lekovitost. Pileće meso sadrži u sebi razne viruse koji se kuvanjem umrtvljuju, ali deluju kao vakcina protiv virusa prehlade i gripa i tako stimulišu stvaranje antitela u organizmu. Limun je prirodni lek kod nazeba ne samo zbog vitamina C i bioflavonoida koje sadrži već i zbog toga što čisti sluz koja se gomila u organima za disanje i koja služi kao hrana za mikrobe.
Beli i crni luk su snažni prirodni antibiotici, uništavaju viruse i gljivice i bakterije bez nus pojava. Pijte što više tečnosti, biljnih čajeva ( kamilica, nana, žalfija, beli slez ) i toplih limunada s medom da hidrirate organizam, smanjite temperaturu i izbacite toksine iz organizma. Med i propolis su takodje moćni antibiotici a sadrže i imunostimulirajuće komponente. Upotreba vitamina znatno skraćuje vreme trajanja prehlade. Vit C, A, D i Cink stimulišu mehanizme odbrane.
Kasika ribljeg ulja, bogatog vitaminom A i D kao i omega 3 masnim esencijalnim kiselinama koje deluju antizapaljenski, svako jutro tokom zime, snaži naš imuni sistem i smanjuje podložnost mikrobima. U mom sećanju jos uvek je živa slika nas dece u obdanistu kako nevoljno otvaramo usta da nam vaspitačica da riblje ulje, koje je za nas bilo više kazna nego prevencija od bolesti.
Vitamin D se sintetiše u našem organizmu uz pomoć sunčevih zraka kojima je izložena naša koža. Sama činjenica da Vit D pravimo u našem organizmu govori o tome koliko je značajna njegova funkcija u zaštiti organizma protiv bolesti ( za razliku od životina ljudi su izgubili moć sinteze Vit C koji je takodje na vrhu najvažnijih vitamina) . Zato, iskoristite svaki momenat da svoju kožu izložite sunčevim zracima, makar 20tak min dnevno u sunčanim periodima, koliko je dovoljno da se sintetiše dnevna potreba ovog vitamina.
Mnogi od ovih mojih saveta nisu ništa novo, ali se mi često povodimo za novim, senzacionalnim otkrićima koja će da leče još brže i bolje, zaboravljajući naše tradicionalne, proverene, bakine savete i remedije.
Homeopatski pristup lečenju prehlada i gripa je veoma popularan u svetu jer homeopatski lekovi kao prirodni preparati ne ostavljaju nus pojave i toksičnost, a veoma su efikasni. Pošto je princip homeopatije da leči osobu a ne bolest, u najvećem broju slučajeva za isti virus – uzročnik prehlade, daće se drugačiji lek, koji se bira individualno prema simptomima obolele osobe a ne prema virusu – dijagnozi. Upravo taj individualni pristup u odabiru terapije čini homeopatiju veoma efikasnom u lečenju i prevenciji bolesti.
Česte prehlade ukazuju na oslabljeni imuni sistem. Homeopatski pristup jačanja organizma je odabir najadekvatnijeg leka ( nakon iscrpnog razgovora s pacijentom ) koji će doprineti jačanju konstitucije i slabljenju predispozicije ka ne samo prehladama već i drugim bolestima. U odabiru konstitucionalnog leka uzimaju se u obzir ne samo fizički simptomi već i mentalni i emotivni aspekt pacijenta.
Taj preventivni karakter homeopatije i njen sveobuhvatni pristup u tretiranju osobe je ono što je čini specifičnom metodom lečenja. I još nešto. Ne zaboravite na mentalnu i emotivnu higijenu. Emocije kao sto su bes, strah, tuga, zavist i mržnja inhibiraju i slabe mehanizme odbrane i čine telo podložno bolestima.
Jednostavno je ali se često toga ne pridržavamo u potrazi za čarobnom pilulom: Jedite zdravo, vežbajte, ne skraćujte sebi san i budite dobre volje, mikrobi će bežati od vas jer im niste zanimljiva žrtva.
Na zdravlje!
Piše: Dr Snežana Tomić
Izvor: www.medicalcg.me