Blagotvornost sunčanja i vitamin D
U poslednjih par godina sve vise se govori i pise o znacaju vitamina D na ljudsko zdravlje i nove studije o ovom vitaminu potvrdjuju njegovu ulogu u jacanju imunog sistema i zastiti od mnogih bolesti.
U proslosti njegova uloga svodila se na sintezu kostanog tkiva, dok danas nove studije pokazuju njegovu vaznu ulogu u jacanju imuniteta, prevenciji kancera,
( raka dojke, jajnika, prostate i kolona ), srcanih obolenja, infekcija disajnih organa, autoimunih bolesti ( dijabetes, reumatoidni artritis, multipla skleroza, kronova bolest ) prevencija bolesti nervnog sistema ( depresija, Alchajmer, demencija) .
Neke od neverovatnih statistika ukazuju je kod zena kod kojih je dijagnostikovan rak dojke, smrtnost od te bolesti veca za 75% u grupi koja je imala nizak nivo vit Dza razliku od grupe zena sa optimalnim nivoom u krvi . a metastaziranje cak 94 posto vise u grupi sa niskim vrednostima vit D.
Faktor koji izdvaja vit D od drugih nutrienata je da se receptori za Vit D nalaze gotovo u svim celijama i tkivikma naseg organizma, sto ukazuje da je optimalna koncentracija ovog vitamina u krvi vazna za prakticno sva tkiva i organe, a samim tim i sve funkcije organizma.
Logicno je da supstanca koju sami stvaramo u nasem telu ( i ne zavisimo samo od unosa spolja ) mora biti znacajna za odrzavanje sveukupnog fizickog i mentalnog zdravlja.
Suncanje je najbolji i najprirodniji nacin za optimizaciju nivoa vit D u krvi.
Vitamin D se proizvodi u nasoj kozi pod uticajem suncevih UV zraka i konvertuje se od derivata holesterola u vitamin D. On se iz koze apsorbuje u nas organizam zasta je potrebno je oko 48h Nova itrazivanja pokazuju da se vitamin D stvara u lojnim zlezdama, sto ima smisla, s obzirom da je to slucaj i kod zivotinja i da se vitamin D rastvara u masnoci koja je potrebna za njegovu apsorpciju.
Interesantan je podatak da je kod mnogih ljudi koji su,recimo boravili na moru i suncali se par nedelja, nivo vit D i dalje nizak u krvi i ispod optimalnog nivoa, ( oko 50ng/ml i vise)
Jedan od najcescih razloga tome lezi u upotrebi preparata za suncanje koji blokiraju UV zrake neophodne za sintezu vit D. Iako je potrebno zastititi kozu u prvim danima izlozenosti suncu da ne bi dobili opekotine, upotreba visokih zastitinih faktora onemogucice sintezu vit D, te je s toga bolje kozu postepeno izlagati suncevim zracima dok ne stekne dovoljno pigmenta za duze izlaganje.
Prirodni preparati za suncanje, bez toksicnih hemikalija, s kantarionom, lavandom i alojom, mogu pomoci nezi koze, a pravilna ishrana bogata svezim vocem i povrcem, narocito pigmentima kao sto su Likopen ( paradajz ) i Betakaroten ( kajsija, sargarepa ) doprinosi jacanju pigmenta melanina u kozi i tome da ona brze potamni ali i da ne izgori.
Jedan od razloga niskog nivoa vit D u krvi i pored izlozenosti suncu, jeste sto se vitamin D stvara u lojnim zlezdama koze i sto je za njegovu apsorpciju potrebno oko 48 sati. Tusiranje nakon suncanja uz sapunjanje citavog tela , isprace vit D iz koze. Da biste ovo sprecili, koristite sapun na delovima tela gde se bakterije vise zadrzavaju kao deo oko prepona i ispod pazuha, a ostale delove tela samo istusirajte vodom. Iako drustveno neprihvaceno u opsesiji modernog coveka oko fizickog izgleda i higijene, suzdrzavanje od tusiranja nakon suncanja i kupanja u slanoj vodi ima terapeutski efekat. ne samo da se omogucava apsorpcija vitamina D, vec i minerala iz morske vode kroz kozu.
Morska voda bogata je mikronutrientima vaznim za odrzavanje zdravlja. Neki od njih ,usled zloupotrebe pesticida i isposcavanja zemljista nisu prisutni u tlu a samim tim ni u hrani, te je morska voda njihov znacajan izvor. Pre par godina sam naisla na podatak da je Crnogorski deo Jadranskog mora bogatiji jodom od drugih slanih voda, sto ga cini blagotvornim za pravilan rad stitne zlezde i regulisanje metabolizma.
Leto je stiglo, iskoristite blagodeti naseg mora i sunca, ucinice vas ne samo preplanulim i lepsim vec i zdravijim.
Piše: Dr Snežana Tomić
Izvor: www.medicalcg.me